PL EN DE
JURY

Darek Foks © fot. Jacek FoksDAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” jest nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.

janusz-grzywacz-fot.-Leszek-GospodarczykJANUSZ GRZYWACZ – Kompozytor, klawiszowiec, jazzman, pedagog. Współzałożyciel Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce i Europie. Twórca muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, teatru telewizji, seriali, filmów telewizyjnych, filmów animowanych, teledysków, musicali, widowisk plenerowych (m.in.: Festiwal Teatralny w Nancy). Jego piosenki śpiewają Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Janusz Radek. Brał udział w nagraniach płyt Marka Grechuty, Jarka Śmietany, Lecha Janerki, Maanam, Kobranocki, Chłopców z Placu Broni. Jest wykładowcą PWST w Krakowie, gdzie realizuje również widowiska muzyczne. Juror Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Laureat Nagrody im. A. Bardiniego PPA w 2004 roku oraz Nagrody Miasta Krakowa. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

© Wojtek KowalskiWOJTEK KOWALSKI – Aktor Teatru From Poland (Częstochowa). Twórca wielu happeningów, konferansjer, instruktor teatralny, polonista. W latach 1989-2000 czołowy aktor Teatru WI-Fi-Fi, w latach 90. muzyk zespołu Habakuk. Współpracował z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Wystąpił w kilku filmach Wytwórni A’YOY, między innymi partnerował Stanisławowi Tymowi i Maćkowi Stuhrowi w „Baśni o ludziach stąd”, wcielając się w rolę Hektora. Dwukrotny laureat Nagrody im. Maxa Szoca na Famie (1995, 2010). Za rolę w spektaklu „Saxofonista” Teatru From Poland otrzymał kilkanaście nagród aktorskich na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju. Animator życia kulturalnego. Od pięciu lat Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu „42-200 MONODRAM”. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Miasta Częstochowy „za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuki teatralnej”.

© Tomasz PłomińskiTOMASZ PŁOMIŃSKI –  Krytyk muzyczny i literacki, saksofonista. Recenzent magazynu Lampa. Na Famie po raz piąty. Wcześniej w rolach muzyka, dziennikarza, krytykanta, konferansjera, piłkarza. Grał w zespołach funkowych i (free) jazzowych – Flying Umbrellas, Tlenek Jazzu/Jazzawy, Dante Luciani Big Band. Nie zna się, to się wypowie.

Alicja Sawicka © fot. Tomasz StokowskiALICJA SAWICKA – Doktor filozofii w IF Uniwersytetu Warszawskiego, autorka publikacji z zakresu teorii sztuki w pismach „Sztuka i Filozofia”, „Konteksty”, „Dialogue and Universalism”, „Przegląd Filozoficzno-Literacki” oraz w publikacjach zbiorowych: „Wielka księga estetyki w Polsce” i „Materia sztuki” (Universitas). Animator kultury, Dyrektor Programowa Festiwalu Fama Międzynarodowy Kampus Artystyczny w Świnoujściu, realizator Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata, menadżer programowa Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny – Janowiec nad Wisła. Uczestniczka warsztatów prozatorskich Wydawnictwa Czarne. Opublikowała opowiadanie w antologii „Po godzinach” (Pies Łańcuchowy 2014). Prowadzi blog fotograficzny Deficyty motywacyjne. Na Famie po raz czternasty. Debiutowała jako „walet”.

© Andrzej ŚmigielskiANDRZEJ ŚMIGIELSKI – Kształcił się w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1965 założył Akademicki Teatr Łagodnej Perwersji i tworzył pierwsze surrealistyczne spektakle. W latach 60. zdobywał nagrody na Środowiskowym Przeglądzie Form Teatralnych Warszawska Nike, jeździł na Festiwal Piosenki w Opolu i – już jako Kabaret Hybrydy – programem „Letnia zupa” – otworzył Famę 1969. Następnie, wraz z Krzysztofem Knittlem, założył na Famie Towarzystwo im. płk Karola Charlesa Kilwatera, realizując szereg happeningów. Z zablokowanego przez cenzurę happeningu „Siedem stacji męczeństwa kultury polskiej” zdołał ocalić i wypromować wielki sukces Elżbiety Wojnowskiej – piosenkę „Zaproście mnie do stołu”. Wraz z Maksem Szocem założył grupę poetycką „Lewary” i balet „Neo”,  prowadził koncerty, brał udział w największych wydarzeniach artystycznych Famy – do roku 1977, kiedy to wraz z Lechem Dymarskim na dziedzińcu oflagu stworzył bulwersujący spektakl „Nad granicą jest strażnica”. Wrócił na Famę  w latach 90. jako juror i Dziekan Wydziału Happeningu. Wraz z młodą ekipą tworzył takie wydarzenia, jak „Godot przyjechał”, „Dworzec autobusowy”, „Wycieczkę z Maxem”, „Desant Maryjek”, pierwsze programy Teatru Plażowego im. Jacka Klimka i wiele innych. Od końca lat 60. towarzyszył jako dziennikarz kulturze studenckiej, grywał w Teatrze 77 i Kabarecie Stodoła, tworzył autorskie programy parateatralne. Współpracował z Warszawskim Teatrem Pantomimy. Grał charakterystyczne role w Teatrze Telewizji i w filmach (m.in. „Trzeba zabić tę miłość” J. Morgensterna). W latach 80. na kontrakcie w Berlinie Zachodnim, współpracował z Transform Theater, Theater Am Ufer i Schiller Theater (przy spektaklu Roberta Wilsona „Forest”). Przez ostatnie lata prowadził i opracowywał koncerty jazzowe. W 2003 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Medalem Zasługi.

Katarzyna Wolnik-Sayna © fot. Tomasz StokowskiKATARZYNA WOLNIK-SAYNA – Dziennikarka Polskiego Radia Szczecin. Prowadzi audycje poświęcone piosence literackiej, muzyce, realizuje liczne reportaże. Juror festiwali teatralnych i muzycznych. Wieloletnia komentatorka Famy. Debiutowała w 1983 roku, zaraz po maturze. Pracowała w Radiu Fama, zdobywając nagrody dziennikarskie. Nie sposób przecenić jej wkładu w obecny profil festiwalu. To dzięki jej pracy – od początku lat 90. – Fama jest stale obecna na radiowej antenie. Miłośniczka podróży dalekich i bliskich, żeglarstwa oraz artystów Famy. Uważa (i mówi o tym głośno i przy każdej okazji), że festiwal zmierza w dobrym kierunku.