PL EN DE
WARSZTATY GRAFICZNE

Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń do udziału w warsztatach graficznych, które będą realizowane podczas tegorocznej Famy. Tajniki grafiki artystycznej przybliżać będą wykładowcy szczecińskiej Akademii Sztuki.

Zajęcia umożliwią uczestnikom zapoznanie się z tradycyjnymi technikami grafiki warsztatowej oraz zrealizowanie działań w przestrzeni miejskiej. Dziewięciodniowe warsztaty graficzne podzielone są na trzy części. Każda część będzie trwała trzy dni, każda poświęcona będzie innej technice graficznej. Zabawę zaczynamy techniką wklęsłodruku, próbując swoich sił w suchej igle oraz frottage’u. Następnie spróbujecie druku wypukłego, wycinając linoryty i odbijając je na lnianych torbach, aby na sam koniec dopełnić całości drukiem płaskim i wykonać piękne monotypie na koszulkach.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Swoje zgłoszenia mogą przesyłać mieszkańcy Świnoujścia (młodzież licealna, studenci) oraz zakwalifikowani na Famę uczestnicy – w ramach warsztatów nie zapewniamy dodatkowego zakwaterowania.

Na zgłoszenia czekamy do 15 sierpnia 2014. Zgłoszenia należy przesyłać na adres magda.kwiatkowska@fama.org.pl, w temacie maila wpisując: WARSZTATY GRAFICZNE – FAMA, w treści maila natomiast podając: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz termin udziału w warsztatach, jakim jesteście zainteresowani. Zajęcia są podzielone na trzy części, można wziąć udział w całym cyklu lub tylko w wybranej części, w zależności od możliwości czasowych.

Grupa może liczyć maksymalnie 15 osób, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ

CZĘŚĆ I – WKLĘSŁODRUK
Termin: 19-20-21.08.2014
Prowadzenie: prof. Ewa Czerwińska-Romanowska, mgr Marta Kołodziejska
• sucha igła – Technika graficzna, polegająca na ryciu igłą lub innym ostrym narzędziem rysunku w pleksi, a następnie (po uprzednim wtarciu w wyryte rowki farby drukarskiej) wykonaniu odbitki przy użyciu prasy graficznej.
• frottage – Szybka technika, polegająca na wynajdowaniu płaszczyzn posiadających oryginalną i wypukłą fakturę, a następnie przenoszenie tej faktury na papier za pomocą mocnego pocierania ołówkiem lub kredką
• W wyżej wymienionych technikach podczas trwania warsztatów będziemy tworzyć oryginalne, autorskie karty pocztowe, które staną się niezapomnianą pamiątką dla rodziny i przyjaciół.

CZĘŚĆ II – WYPUKŁODRUK
Termin: 22-23-24.08.2014
Prowadzenie: prof. Andrzej Załęcki, mgr Agnieszka Jankiewicz
• Krótki pokaz zasad techniki. Objaśnienie, na czym polega druk wypukły, przygotowanie prostych matryc i wydruk.
• Trasa – Wędrówka od punktu A do punktu B, połączona ze znajdowaniem naturalnych matryc i ich drukowaniem.
• Druk naturalnych oraz przygotowanych przez uczestników matryc na lnianych torbach.

CZĘŚĆ III – DRUK PŁASKI
Termin: 25-26-27.08.2014
Prowadzenie: dr Adam Olejniczak, mgr Dominika Odrowąż
• Krótki pokaz zasad techniki.
• Różne zastosowanie druku płaskiego na płótnie.
• Zastosowanie szablonu.
• Proponowane hasło do działań: „Zabawa w trzy radości”.