PL EN DE
KONCERT FINAŁOWY

29|08|2014 Amfiteatr 20:00

reżyseria: Grzegorz Dolniak
kierownictwo muzyczne: Marek Pędziwiatr

Część 1: WSZYSTKO JUŻ BYŁO – uczestnicy Famy

„Wszystko już było – rzekł Ben Akiba / A gdy nie było – śniło się chyba / Trzeźwi, urżnięci i rak i ryba / A świat się w kółko kręci, świat się w kółko kręci”

Wszystko już było – jak mówią słowa piosenki kabaretu Olgi Lipińskiej. Odkąd człowiek zaczął świadomie tworzyć minęło tak wiele czasu, że niezwykle trudno uniknąć plagiatu czy zwykłej repetycji, najczęściej nieświadomie. Gdzie kończy się inspiracja, a zaczyna zwykły plagiat? Jak sterować weną, aby wizja artysty nie była tylko przekształceniem istniejącego już dzieła? Jak być oryginalnym w świecie pełnym oryginałów?

Idąc za słowami francuskiego reżysera i scenarzysty Jean-Luc Godard’a, który rzecze, że nie chodzi o to, co skądś zabierasz – chodzi o to, gdzie zabierasz, zabierzemy to co najlepsze na 44. FAMIE we wspólną podróż po brudnopisie artysty pełnym zapisków z twórczych uniesień i dylematów. Brudnopisie ciskanym ze złością w kąt, brudnopisie pokreślonym emocjonalną kreską, brudnopisie, z którego powyrywane kartki z nieudanymi wizjami zalegają za plecami twórcy. Bo czy może być coś gorszego niż dowiedzieć się, że genialny pomysł, na który się wpadło, ktoś już kiedyś wymyślił? Nie, dlatego nawet nie oszukujemy się, że takiego koncertu nigdy wcześniej nie było. Pewnie był, ale niech liczy się to co tu i teraz!

Część 2: PODARUJ NAM TROCHĘ SŁOŃCA – koncert z udziałem EWY BEM

Jego celem jest przygotowanie piosenek w nowych aranżacjach. Koncert zostanie zrealizowany jako wydarzenie zamykające pracę sekcji wokalnej. Jej uczestnicy będą pracować pod okiem Anny Serafińskiej i Aleksandry Nowak. Debiutującym wokalistom i Ewie Bem towarzyszyć będzie zespół pod kierownictwem świnoujskiego pianisty Marka Pędziwiatra oraz sekcja dęta.

„Pierwsza dama polskiego jazzu” – w przypadku EWY BEM trudno uciec od tego określenia, jest ono bowiem trafne nie tylko ze względu na umiejętności wokalne, ale i nienaganne maniery estradowe artystki. Jako solistka zadebiutowała w 1970 roku z kwartetem Zbigniewa Seiferta. Dwa lata później zdobyła I nagrodę w konkursie wokalistów jazzowych w Lublinie. Jest obok Aleksandra Bema i Andrzeja Ibka współtwórczynią zespołu Bemibek. Ta nietypowa w muzyce polskiej formacja, czująca się równie dobrze w jazzie i muzyce pop, występowała na Jazz Jamboree 1971, dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia, koncertowała w kraju i zagranicą oraz zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień (m.in. Jazz nad Odrą, Opole). Po zmianach personalnych grupa występowała w latach kolejnych jako Bemibem. Zespół wydał płytę „Bemowe frazy”. Zmieniła się także stylistyka zespołu, zmierzająca teraz coraz wyraźniej wokalistyką Ewy Bem do jazzu.

Wydarzenie ma zaprezentować publiczności muzykę z wczesnej fazy twórczości jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych Ewy Bem, zawartej na wydanej w 1974 roku płycie „Bemowe frazy”. Płyta ta jest oryginalnym osiągnięciem polskiej muzyki rozrywkowej, wyśmienitą mieszanką rocka, jazzu, bossa novy, soulu oraz dowodem na to, że polscy muzycy nie byli epigonami artystów zachodnich, ale równocześnie z twórcami tego okresu (Blood Sweat and Tears, Earth, Wind and Fire, Sevie Wonder) proponowali polskiej publiczności nowoczesną muzykę w najlepszym stylu i wirtuozowskim wykonaniu. Zastosowane w kompozycjach nieparzyste metrum, bogate aranżacje z udziałem sekcji dętej i smyczków oparły się próbie czasu i do dziś wydają się aktualne.

www.ewabem.pl

© Ewa Bem