PL EN DE
MIEJSCA LITERATURY | MAŁGORZATA REJMER – Laureatka Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA

25|08|2014 Galeria Miejsce sztuki44 17:00

MAŁGORZATA REJMER – Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 wydała debiutancką powieść „Toksymia” nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W roku 2013 ukazała się książka BUKARESZT. KURZ I KREW: „Bukareszt jest jak wrzątek albo kipiel, wzburzony i zmętniały. Atrybuty miasta: czarne kłęby przewodów na słupach jak gniazda porzucone przez ptaki, atmosfera rozkopania i prowizorki obok bankietów w sklepowych witrynach, przeszywający zapach lip i rozgniecionych winogron. Elegancja architektury z zamierzchłego świata. Stukot rozchybotanych tramwajów, klaksony rozwścieczonych taksówek na sekundę przed stłuczką. Zaśpiew cygańskich dzieci i staruszek włóczących się w pobliżu niezliczonych kwiaciarni, które prowadzą matki tych dzieci i córki tych staruszek. Wszędzie psy jak czarne i szare tobołki porzucone przez kogoś, kto bardzo się spieszył.” | Małgorzata Rejmer

MAŁGORZATA REJMER © fot. Sławomir KlimkowskiMałgorzata Rejmer za tom reportaży „Bukareszt. Kurz i krew” została laureatką 3. EDYCJI NAGRODY LITERACKIEJ DLA AUTORKI GRYFIA. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Sponsorami nagrody (50 000) są szczecińskie firmy. „W Polsce bardzo dużo kobiet pisze i bardzo dużo kobiet czyta, co stanowi ogromny segment rynku wydawniczego. Pomysłodawcy Gryfii postanowili uwypuklić to zjawisko” – powiedział redaktor naczelny i prezes „Kuriera Szczecińskiego”, Tomasz Kowalczyk.

Do 3. edycji konkursu wydawcy zgłosili 75 książek. To rekordowa liczba w historii konkursu. Do ścisłego finału jurorzy zakwalifikowali pięć tytułów. Ogłosili je podczas Warszawskich Targów Książki. W tym roku o nagrodę walczyły: Anna Augustyniak z książką „Kochałam, kiedy odeszła” (Nisza) – za zbiór krótkich form prozatorskich o odchodzeniu matki; Angelika Kuźniak z „Papuszą” (Czarne) – za biografię cygańskiej poetki; Anna M. Nowakowska z „Dziunią” (W.A.B.) – za powieść o niechcianym dziecku; Małgorzata Rejmer z książką „Bukareszt. Kurz i krew” (Czarne) – za zbiór reportaży o Bukareszcie, ale i całej Rumunii, o którym sama autorka mówi: „Przy Bukareszcie każde europejskie miasto wydaje się tak statyczne, że aż nudne”; i Katarzyna Ewa Zdanowicz za wiersze z tomiku „Ciemność. Resort SPA” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu).

www.facebook.com/nagrodagryfia

Od kilku lat cykl MIEJSCA LITERATURY stanowi jeden z najważniejszych elementów programowych Famy. W tym roku tematem przewodnim będzie zagadnienie domu i różne sposoby jego ujmowania przez literaturę: dom – miejsce narodzin wszelkich potencji, papierek lakmusowy przemian historycznych i kulturowych; rodzina – trauma, wyparcie, oziębłość emocjonalna, narzucone role społeczne, rozpad rodziny; model rodziny – zasada porządkująca czy normująca?; małe ojczyzny – tożsamość wsi i jej mieszkańców, ludowe mitologie, apoteoza odrębności; naród, państwo – ojczyzna wygnańca i uciekiniera, niechlubne epizody, kryzys zaufania do władzy, legislacja terroru; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; bezdomność duchowa; dekonstrukcja i rekonstrukcja pamięci; fizyczna postać domu – dom/budynek/miasto jako przedłużenie egzystencji jednostek, funkcja sposobu życia, emanacją potrzeb.

Moderator: DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” jest nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.

www.fama.org.pl/miejsca-literatury