PL EN DE
MARCIN MASECKI – pianino, MIKOŁAJ PAŁOSZ – wiolonczela | Sonaty gambowe J.S. Bacha

28|08|2014 Hala w Basenie Północnym 21:00

Pałosz i Masecki mają za sobą współpracę przy kilku projektach. Wspólnie poprowadzili inwazyjną instalację muzyczną w Muzeum Chopina podczas Nocy Muzeów 2013, razem z Dagną Sadkowską grali tria fortepianowe Beethovena, oraz brali udział w projekcie Michała Górczyńskiego „Tsugreytndik zikh tsu tantsn”. Tym razem spotykają się w repertuarze wielkiego Boga europejskiej muzyki klasycznej Jana Sebastiana Bacha. Jego trzy Sonaty Gambowe zostały pomyślane na Violę da Gambę (połączenie wiolonczeli z gitarą) i klawesyn. Są to utwory kameralne, pisane z myślą o muzykowaniu domowym, przy kominku i herbatce.

MARCIN MASECKI – Warszawiak, pianista, kompozytor, absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005, oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart’98 w Bruskeli z zespołem Alchemik. Prowadzi, bądź jest członkiem niezwykle różnorodnej ilość projektów o szerokim zasięgu stylistycznym. Kreatywnie przekracza granice między poszczególnymi gatunkami oraz między tak zwaną sztuką wysoką i niską. Obecnie jest członkiem międzynarodowego zespołu rockowego Paristetris, prowadzi sekstet jazzowy Profesjonalizm oraz 10-osobową orkiestrę dętą Polonezy – grającą polonezy własnego autorstwa. Jest też dyrektorem artystycznym pierwszej edycji WORu – Warszawska Orkiestra Rozrywkowa, 18-osobowy big band złożony z warszawskich muzyków pochodzących z różnych środowisk muzycznych. Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna, którą prezentuje w nieortodoksyjny sposób i najczęściej również w nieortodoksyjnych miejscach. Gra najczęściej jak tylko może na swoim spersonalizowanym 6-oktawowym pianinku i stara się w swoich interpretacjach ożywić dość już skostniałe pomniki kultury europejskiej. Tak na przykład pierwsza płyta z tego gatunku “Die Kunst der Fuge” J.S. Bacha została zagrana na tradycyjnym fortepianie ale za to nagrana na stary dyktafon kasetowy. Współpracuje/ował z wieloma artystami m.in. Raphael Rogiński, Tomasz Stańko, Macio Moretti, Pink Freud, Muzykoterapia, Michał Górczyński, Niewinni Czarodzieje, Piotr Orzechowski, Waglewski/Fisz/Emade, TAQ, Ziv Ravitz, Wacław Zimpel, Tomasz Pokrzywiński, Candelaria Saenz Valiente oraz Pictorial Candi. W 2013 Arysta został uhonorowany dwiema nagrodami: Mateuszem Trójki oraz Paszportem Polityki w kategorii Muzyka Rozrywkowa. Mieszka w Warszawie i w Buenos Aires

www.marcinmasecki.com
www.facebook.com/pages/Marcin-Masecki

© Marcin MaseckiMIKOŁAJ PAŁOSZ – Niezależny wiolonczelista, wykonawca muzyki współczesnej i improwizator. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera. Jest zdobywcą nagród na konkursach muzycznych w tym Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie i Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego w Warszawie. Występuje regularnie na festiwalu Warszawska Jesień. Jest członkiem holenderskiego zespołu Cello Octet Amsterdam i warszawskiej grupy Cellonet. Jego solowa płyta Cellovator z kompozycjami współczesnymi i improwizacjami ukazała się w 2008 r. nakładem wydawnictwa DUX.

www.mikolajpalosz.com