PL EN DE
Na jednej scenie z Ewą Bem?

2014|06|04

Tegoroczną Famę zamkniemy koncertem premierowym „PODARUJ MI NAM TROCHĘ SŁOŃCA”. Gościem specjalnym będzie Ewa Bem, pierwsza dama polskiego jazzu i  współtwórczyni zespołu Bemibek.

© Agencja Artystyczna Big Bem - Jarosław BemKoncert, którego celem jest przygotowanie piosenek w nowych aranżacjach, zostanie zrealizowany jako wydarzenie zamykające pracę SEKCJI WOKALNEJ. Jej uczestnicy będą pracować pod okiem Anny Serafińskiej i Aleksandry Nowak. Debiutującym wokalistom i Ewie Bem towarzyszyć będzie zespół pod kierownictwem świnoujskiego pianisty Marka Pędziwiatra oraz sekcja dęta. Jeszcze do 20.06.2014 czekamy na Wasze zgłoszenia. Regulamin festiwalu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na naszej stronie internetowej w zakładce JAK SIĘ ZGŁOSIĆ.

Wydarzenie ma zaprezentować publiczności muzykę z wczesnej fazy twórczości jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych Ewy Bem, zawartej na wydanej w 1974 roku płycie „Bemowe frazy”. Płyta ta jest oryginalnym osiągnięciem polskiej muzyki rozrywkowej, wyśmienitą mieszanką rocka, jazzu, bossa novy, soulu oraz dowodem na to, że polscy muzycy nie byli epigonami artystów zachodnich, ale równocześnie z twórcami tego okresu (Blood Sweat and Tears, Earth, Wind and Fire, Sevie Wonder) proponowali polskiej publiczności nowoczesną muzykę w najlepszym stylu i wirtuozowskim wykonaniu. Zastosowane w kompozycjach nieparzyste metrum, bogate aranżacje z udziałem sekcji dętej i smyczków oparły się próbie czasu i do dziś wydają się aktualne.

„Pierwsza dama polskiego jazzu” – w przypadku EWY BEM trudno uciec od tego określenia, jest ono bowiem trafne nie tylko ze względu na umiejętności wokalne, ale i nienaganne maniery estradowe artystki. Jako solistka zadebiutowała w 1970 roku z kwartetem Zbigniewa Seiferta. Dwa lata później zdobyła I nagrodę w konkursie wokalistów jazzowych w Lublinie. Jest obok Aleksandra Bema i Andrzeja Ibka współtwórczynią zespołu Bemibek. Ta nietypowa w muzyce polskiej formacja, czująca się równie dobrze w jazzie i muzyce pop, występowała na Jazz Jamboree 1971, dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia, koncertowała w kraju i zagranicą oraz zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień (m.in. Jazz nad Odrą, Opole). Po zmianach personalnych grupa występowała w latach kolejnych jako Bemibem. Zespół wydał płytę „Bemowe frazy”. Zmieniła się także stylistyka zespołu, zmierzająca teraz coraz wyraźniej wokalistyką Ewy Bem do jazzu.