Celem sekcji jest realizacja wydarzeń artystycznych w alternatywnych przestrzeniach miasta. Czekamy na zgłoszenia animatorów kultury, osób kreatywnych, poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań. Wasze działania mają szansę na najbardziej oryginalne nagrody Famy: Nagrodę im. Maxa Szoca – za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną festiwalu oraz Nagrodę „Lamelat Famy” – przyznawaną za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność w popularyzacji artystycznych inicjatyw festiwalu wśród mieszkańców Świnoujścia i w przestrzeni miasta.
POBIERZ
2014 PL Regulamin FAMA
2014 PL Formularz Zgloszeniowy FAMA
PROJEKT „RE:WARSZÓW. WYKORZYSTAJ TO, CO MASZ” – Świnoujście to miasto Świną podzielone, jedna strona nigdy się nie budzi, druga strona nigdy nie zasypia. Każdy, kto choć raz był w Świnoujściu, wie jak wygląda plaża, promenada, muszla koncertowa, ale nie każdy widział z bliska latarnię morską i dzielnicę przemysłową. Zarówno turysta, jak i Famowicz przyjeżdżający do nadmorskiego kurortu pociągiem wysiada na stacji i szybko udaje się na prom, by przepłynąć na bardziej znaną, turystyczną stronę miasta.
Ale Świnoujście ma także drugi brzeg – Warszów, którego niewykorzystane możliwości udało się odkryć dzięki zeszłorocznej akcji POCAŁUJ ŚWINOUJŚCIE! Zorganizowaliśmy wtedy po partyzancku „Koncert na końcu świata”. Teraz chcemy iść na całość i przynieść na Warszów kawałek Famy. „re:Warszów” to nasza odpowiedź na zastaną sytuację, na potrzebę działania tam, gdzie echo Famy nie dociera zbyt głośno. A powinno, bo wiele osób – mieszkańcy i młodzież – czeka na to, żeby współpracować z nimi w kreatywny sposób. Żeby pobudzić do życia artystyczny potencjał, który każdy ma w sobie, choć nie zawsze o nim wie.
Spółka ZOO Kozioł&Świetlik zaprasza animatorów, edukatorów i artystów sztuk wszelkich do współpracy przy projekcie artystycznej aktywizacji mieszkańców Warszowa. Chcemy przynieść na drugi brzeg famową atmosferę, zorganizować serię warsztatów (recyklingowych, dizajnerskich, fotograficznych, rozwijania kreatywności) dla młodzieży i dorosłych, wspólnie przygotować piknik z koncertem i prezentacją dokonań uczestników. Zapraszamy zarówno stałych bywalców, jak i kompletnych świeżaków, którzy chcieliby się realizować w sekcji animacji kulturalnej. Wystarczy w zgłoszeniu zaznaczyć, że jest się zainteresowanym sekcją animacji kulturalnej. Dołączcie do nas, wspólnie dotrzemy tam, gdzie Famy jeszcze nie było!
OPIEKA REALIZACYJNA – SPÓŁKA ZOO Kozioł&Świetlik – Duet Wiktoria Kozioł i Marta Świetlik powstał w 2009 roku. Zajmuje się organizacją projektów naukowych, artystycznych i animacyjnych przy wykorzystaniu dostępnych materiałów: przestrzeni, sytuacji, ludzi, pamięci i historii miejsc. Efektem ich działań są wydarzenia, ale także procesy, napięcia i relacje. Wybrane projekty: happening „Hommage a Yves Klein”, wystawa „Dwa happeningi studenckie: 1981 i 2011”, udział w programie Goethe Guerilla 2013 („I Kiss Budapest”, „Korvin Department Store”). Grupa jest laureatem nagrody „Lamelat” Famy 2012 za projekt „Oprowadzanie po Famie” oraz nagrody specjalnej Famy 2013 za projekt „Pocałuj Świnoujście!”. Wiktoria Kozioł i Marta Świetlik są również autorkami artykułów naukowych i krytyczno-artystycznych („Kunszt”, „Pressje”, „Polisemia”. „Dekada Literacka”, „Popmoderna”, „E-splot”).
PROJEKT „FAMA UDOMOWIONA” – Do projektu zapraszamy osoby, którym bliska jest idea łączenia szeroko pojętych działań artystycznych z codziennym życiem – tym właśnie jest Fama Udomowiona. Łączymy to, co dzieje się na festiwalowym kampusie, w klubach i na scenach Famy z miastem i jego mieszkańcami.
Cykl ma pełnić rolę łącznika między mieszkańcami miasta a artystami festiwalu. W jego efekcie zostaną zrealizowane wydarzenia różnych dziedzin adresowane bezpośrednio do mieszkańców miasta. Ideą projektu jest objęcie działaniami artystycznymi alternatywnych przestrzeni miasta: osiedli, boisk, skwerów, podwórek, targów, sklepów, małych klubów i kawiarni osiedlowych.
OPIEKA REALIZACYJNA – GRUPA PATEFON – Wielokrotni laureaci Famy, zdobywcy wyróżnienia i honorowego tytułu Laureata Famy 2008 za interdyscyplinarny spektakl „Happy Birthday, Świecie!”, Nagrody im. Maxa Szoca 2009 za pierwszy, autorski projekt Fama Udomowiona, Nagrody im. Maxa Szoca 2011 za drugi samodzielny projekt Fama Udomowiona. Specjalistki od zadań niemożliwych, angażowania nieprzyzwoitej ilości Famowiczów do swoich projektów i wchodzenia ze sztuką tam, gdzie jej jeszcze w Świnoujściu nie było.
SEKCJA ANIMACJI KULTURALNEJ